Kroužek LEGO roboti

V minulém školním roce jsme se (i díky prezentaci pražské soutěže s LEGO roboty na brněnském veletrhu AMPER) zúčastnili s partou nováčků Robosoutěže (www.robosoutez.cz) na pražském ČVUT.
Naše dva týmy vznikly částečně z členů Výzkumného týmu, který spadá pod Klub nadaných a částečně i z dalších technických talentů odkojených stavebnicí LEGO v různých podobách, zejména však v podobě LEGO Technic.

Budování týmů na praktické úrovni bylo bezesporu skutečným činnostním učením našich žáků. Úkol (sběr a doprava barevných míčků do cíle) https://robosoutez.fel.cvut.cz/zadani-ulohy-strelnice

byl poměrně těžký, o čemž přímo svědčil i fakt, že tři čtvrtiny ze 64 soutěžních týmů nedopravily do cíle ani jediný míček. Na tzv. “sbírání zkušeností a poučení” do budoucnosti to bylo ovšem velmi bohaté klání. Vidět na vlastní oči vítězné stroje, bylo velmi inspirativní pro naše budoucí snažení. Šlo po stránce konstrukční, ale i programátorské o jedinečná umělecká díla, za kterými byly stovky hodin času stráveného vynalézáním, tvořením, korekcemi, vylaďováním, a samozřejmě rovněž týmovou komunikací a spoluprací.  

Vavříny jsme sice neposbírali, ale naše dva soutěžní týmy si mohly na vlastní kůži zažít všechno, co k takovémuto klání 64 týmů z celé republiky patří. O úskalích a všemožných nástrahách souvisejících s takovýmto počínání ví všichni členové své. Co se mohlo pokazit, se taky pokazilo. :o) Zájem o další ročník soutěže, který přežil i neposbírání ocenění na loňském ročníku nastolil cestu k dalšímu věnování se tomuto tématu na naší škole.

Co ale každopádně musím ocenit, je fakt, že oba týmy, po desítkách hodin stráveného času, sestrojily stroje, které měly hlavu i patu, konstrukčně byly funkčně sestaveny, akorát v oblasti programování by bohužel byly ještě schopny spotřebovat další hodiny času věnovaného dalšímu testování a ladění.

Reportáž o loňském LEGO klání je možno shlédnout zde https://goo.gl/R3XQuM i s některými našimi borci (v časech 1:46 a 2:30). (Vítězný robot vyjíždí v čase 6:40.)

O vítězích naší kategorie se můžeme dozvědět více zde:

https://www.chip.cz/novinky/finale-robosouteze-zna-viteze/

https://robosoutez.fel.cvut.cz/finale-robosouteze-pro-zakladni-skoly-prekvapilo-rozmanitosti-robotu

 

Vítězné stroje loňské kategorie střední školy je možno spatřit zde: https://robosoutez.fel.cvut.cz/soutezni-kategorie-design-robota

https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=EkhFtUpyFgI

 

V prvním pololetí letošního roku jsme pořídili školního LEGO robota EV3 pro možnost klidného průběžného seznamování se s možnostmi robota. Ve druhém pololetí bychom si tak, jako loni chtěli zapůjčit od organizátorů závodní sady LEGO robotů a pokusit se i malinko zúročit naše loňské soutěžní zkušenosti. Uvědomujeme si ovšem, že i letos půjde zřejmě ještě o etapu pouhého sbírání zkušeností, kterého se letos bude moci účastnit dokonce 96 soutěžních týmů za základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

https://robosoutez.fel.cvut.cz/robosoutez-2018-pro-2-stupen-zs-odpovidajicich-trid-viceletych-gymnazii-0

Přihlášení týmů bude probíhat od 19. února 2018, soutěž proběhne 19. a 20. dubna 2018 na ČVUT v Praze

Současně je naše škola součástí tříletého projektu hradišťské průmyslovky, který je zaměřený na rozvoj technického vzdělávání a od nového školního roku bychom chtěli rozšířit flotilu našich školních LEGO robotů i díky tomuto projektu.

Budeme rádi, když nám ve všem našem snažení budete držet pěsti!