Filip Vita, pilot ultralehkých a bezmotorových letadel

Filip pochází z Míškovic a je studentem prvního ročníku denní maturitní nádstavby na naší střední škole. K létání ho přivedl tatínek, který je rovněž pilotem. Létají spolu na motorových ultralightech  a bezmotorových letadlech. Tato letadla mají zaparkována v hangáru soukromého civilního letiště Aeroklub Kroměříž, které je také jejich domovským. Filip létá od svých 14 let, od 16 let má pilotní průkaz a může pilotovat motorová letadla. Účastní se různých soutěží v bezmotorovém létání a akrobacii.

Principem bezmotorového akrobatického létání je, že se pilot i se svým letadlem nechá vytáhnout motorovým letadlem do vzduchu a v určeném prostoru, takzvaném „boxu“ provádí akrobatické kousky. Hodnotí se každá figura vystoupení. Na další soutěži se zase například sejde padesát až sedmdesát bezmotorových letadel najednou, pár motorových je vytahá během hodiny do vzduchu a začne se soutěžit. Pilot má určený čas, takzvanou „otevřenou pásku“, kdy mohou závodit. Vyráží se nejdříve dvacet minut po startu posledního větroně a kdo trasu uletí nejrychleji, vyhrává.

Filip začal od jara tohoto roku létat také s motorovým letadlem navigační soutěže. Princip spočívá v tom, že přiletí na soutěž přímo svým letadlem, obdrží mapu, zakreslí si místa, vypočítá časy otočných bodů. Dále obdrží asi šestnáct různých fotografií těchto míst a krajiny, které si tzv. „natipují“ – najdou za letu. Poté musí letět přesně po trati a správně a nalézt všechna vyfotografovaná místa nebo znaky. Tato soutěž se létá ve dvou, pilot a navigátor. Filip jako pilot si hlídá trasu, navigátor hledá určená místa podle mapy a fotografií. Mají například jako místo určenou křižovatku a vědí, podle výpočtů, že bude v desáté minutě. A v tomto místě a čase ji hledají. Pokud místo spatří, potvrdí si ho do mapy. Tato soutěž – Pohár Petra Tučka –  má na celorepublikové úrovni deset kol a poté je Mistrovství republiky.  Následuje samozřejmě evropská i celosvětová úroveň této soutěže. Další Mistrovství světa je pořádáno tady u nás v České republice a Filip požádal o nominaci na toto klání. Budeme mu tedy držet palce a fandíme dalším pokrokům v tomto krásném a nadmíru zajímavém sportu.