English Camp v Uherském Hradišti

Příměstský anglický tábor začal v pondělí 8. července a skončil v pátek 12. července výletem do ZOO Lešná. Naši základnou sice byla budova školy, každý den jsme ale cestovali do jiné anglicky mluvící země. A jak jsme to udělali?

Každé dítě muselo s pasem projít přes celní správu dané země a vysvětlit, proč chce danou zemi navštívit. Jakmile se všichni přenesli na místo určení, mohlo to začít – místní kulinářské speciality, tradiční aktivity a hry, angličtina! Vždyť o té to bylo především! V pondělí to třeba bylo ještě s anglickou konverzací trochu rozpačité, postupem času se ale osmělil každý zúčastněný. To jsme stvrdili ve čtvrtek, když náš tábor navštívil na oběd a celé odpoledne host – paní učitelka Vereen Smit pocházející z JAR. Rodilá mluvčí na děti rozhodně česky nemluvila a vše se zvládlo bez sebemenších problémů!

No a co, že jsme to celý týden vůbec dělali? Tak například tohle: hráli si na turisty ve městě, poslouchali skotskou hudbu a nosili kilty, připravovali jsme vlastní hamburgery a hotdogy, které jsme snědli na pikniku v parku Rochus, kde nechyběla vodní bitva ani opékání marshmellows, tvořili jsme vlastní didgeridoo, hráli jsme plážový volejbal, užili si pyžamovou party, byly jsme ve skateparku a hráli nepřeberné množství her! No a páteční výlet do ZOO, to byla vážně jen třešnička na dortu!


Our first ever Summer English Camp turned out to be one of the most memorable and fun experiences for the participants.

The children were encouraged to speak in English to help improve their communication skills as well as learn new vocabulary words and phrases. This year’s theme is English Around the World where the children experienced the culture, food and tradition of English-speaking countries. For the first three days, the children “visited“ the Great Britain, the Unites States of America, Canada, Australia and New Zealand. On the fourth day, the children learned the importance of learning English and “visited“ countries around the world who uses English as their second language.

All throughout the week, the children participated in cooking activities, international food tasting, sports, games, arts, crafts, music, science experiments, visiting different places and playing tourists around the town. We also spent a lot of time outdoors and had a hike on the hill,picnic, campfire, barbecue, and water play. We had film showing complete with popcorn, pajama party, bring a vehicle day and eating out in a restaurant.

All the activities were connected to our daily theme. To wrap up the week’s activity, we went on a trip to the zoo in Zlin to see animals found in the countries we’ve “visited“ throughout the week. It was a very busy but fun-filled week for the children and it gave them the opportunity to practice communicating with other English learners confidently while having fun!